Image

Cztery edycje wspólnych wrażeń

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

IMPRESJE O REGIONALNYCH KONGRESACH KOBIET PODBESKIDZIA

Skąd pomysł na Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia?

Pomysł na Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia, to wspólne dzieło pani Mirosławy Nykiel, posłanki na Sejm RP i pani Renaty Rosowskiej ówczesnej Kanclerz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku – Białej, Prezesa stowarzyszenia EWA-MAJA-KRYSTYNA. „Kobiety dla kobiet”. Od pierwszej edycji Pani Poseł, objęła go swoim Honorowym, Poselskim Patronatem. Inspiracją były w pierwszym rzędzie warszawskie Kongresy, a motywacją dostrzeżona wśród kobiet potrzeba spotykania się, szkolenia i zawierania nowych znajomości. Od drugiej edycji dołączyła do grona organizatorek Ewa Sakowska – Prezes Stowarzyszenia Beskidzka Inicjatywa Lokalna z Bielska -Białej.

Co składa się na Kongres: historia i teraźniejszość?

W wielu ośrodkach w Polsce organizowane są takie lub podobne Kongresy. Jednak ten z Podbeskidzia cechuje każdorazowe zebranie się osobistości i osobowości, czyniących go zdarzeniem nieszablonowym i niepowtarzalnym. Uczestniczki zdobywają konkretną wiedzę dzięki wykładom prowadzonym przez najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach w kraju, aktywnie uczestniczą w panelach dyskusyjnych, spotkaniach z Paniami z pierwszych stron gazet oraz wybitnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki. Centralny punkt Kongresu to wybór „Perły Podbeskidzia”. ( jedynie I edycja Kongresu nie miała swojej Perły). Jeszcze tylko fanfary i już przepiękna statuetka zaprojektowana i wykonana przez sławną, daleko poza granice Polski, bielską rzeźbiarkę Lidię Sztwiertnię wędruje do rąk kolejno Pań: Grażyny Chorąży, Marii Sysak–Łyp, Małgorzaty Kiereś. Atrakcje przygotowywane są nie tylko na scenie, lecz także poza nią. Stoiska z książkami, biżuterią, słodkościami, poradami kosmetycznymi kuszą dzięki profesjonalnemu i jednocześnie atrakcyjnemu wyglądowi, trudno coś wybrać.

Dlaczego i jak zmieniła się formuła Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia?

Jubileuszowa V edycja pod hasłem „Oblicza kobiecości” zmieniła trochę formułę, obok Gali podsumowującej poprzednie edycje, koronuje poprzedzające ją trzy dniowe święto Pań w następujących ośrodkach: Czechowicach Dziedzicach, Żywcu, Bielsku – Białej oraz Cieszynie. Zmiana ta nastąpiła w odpowiedzi na oczekiwania uczestniczek. Każde spotkanie około kongresowe odpowiada dokładnie na zapotrzebowanie i dopasowuje się do zainteresowań Pań. Takie działania zwiększają także liczbę uczestniczek, zwłaszcza tych z miejscowości znacznie oddalonych od Bielska – Białej. Umożliwiają także pokazanie się kobietom aktywnym podczas spotkań w stopniu znacznie większym niż do tej pory.

W jakim celu organizujemy Kongres?

Czas przygotowania kolejnych Kongresów to nie dni, lecz miesiące nieomalże codziennej pracy bardzo wielu Pań. W zamyśle kongres jest to czas inspiracji, rozwiązania problemów i naładowania się pozytywną energią, aż do następnej edycji. Organizatorki to panie w bardzo różnym wieku, te ciut wcześniej urodzone, dzielące swój czas pomiędzy pracą, domem a działaniami społecznymi wiedzą jak trudno zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie. Postanowiły, więc dać koleżankom szansę na wyjście poza swoje obowiązki i zorganizowały Kongres, podczas którego panuje atmosfera ogólnej radości i święta. Współczesna rzeczywistość to między innymi ciągła pogoń za nowymi technologiami, na którą wiele z Pań, na co dzień nie ma czasu, Kongres daje szansę na zorientowanie się w nowych trendach i zdobyciu obiektywnych opinii na jego temat.

Co nam daje uczestnictwo w Kongresie?

Organizatorkom: możliwość sprawdzenia się w działaniu twórczym, uczestniczkom zadowolenie z poznawania nowych zagadnień i z ofiarowanego im dnia tylko Dla Nich, a wszystkim radość z uczestniczenia w czymś niecodziennym i niepowtarzalnym. Towarzyszący od początku istnienia Kongresu Patroni Medialni: Kronika Beskidzka i Portal Beskidzka 24 są naszym okiem, które widzi i przekazuje wszystkim to, czego nie zdążyłyśmy doświadczyć, pozwalają te cudowne chwile przeżyć po raz kolejny, powspominać i z niecierpliwością czekać na następny, tym razem już V jubileuszowy Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia.

© Copyright 2019 Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

Search