Image

Książka "Miłość na ławie oskarżonych" Urszuli Bożałkińskiej już do kupienia

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Organizatorki Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia dla uczczenia X Kongresu przypadającego w 2020 roku zdecydowały się wydać charytatywną książkę autorstwa Urszuli Bożałkińskiej pt. „Miłość na ławie oskarżonych, czyli trzy losu boginie”.

Wydawcą książki jest Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, autorką zdjęć instalacji poetyckich, jest znana artystka, metaloplastyk Anna Godlewska, zaś autorem wydania graficznego jest bielski, uznany grafik Piotr Wisła. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony zostanie w całości dla Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

To książka o Polsce powojennej, książka jakiej dotąd nie było. Mówi o Polsce bez retuszu i upiększeń i dlatego warto po nią sięgnąć. Książka składa się z trzech części.

Część pierwsza - „Gniazd zakładanie”- powstała we współpracy autorskiej z ponad dwudziestoma osobami, w tym organizatorkami kongresów, które okruchy swej pamięci w postaci wspomnień poświęciły bliskim, bardzo często rodzicom a nawet dziadkom, by powstała opowieść o życiu po wojnie, gdy szukano swojego miejsca na założenie gniazda. Poranieni tą wojną ludzie musieli jeszcze przetrwać życie w łagrach na Syberii, na stepie w Kazachstanie, w obozach pracy przymusowej i w więzieniach dla żołnierzy AK, dotkliwe wywłaszczenia w ramach nacjonalizacji, czy reformy rolnej, walczyć z nietolerancją i uprzedzeniami, gdy te rany nie zabliźniały się przez lata. To opowieść o ludziach zwyczajnych, a przecież niezwyczajnych, których bliscy nie kreowali na bohaterów, to emocjonalna opowieść o mieście, jakiego już nie ma, o Bielsku i o miastach tęsknot, które przyszło na zawsze opuścić w związku z wojenną zawieruchą, ale też o pracy dla Polski mimo krzywd od niej doznanych. O tym nie można, nie wolno zapomnieć, bo to nasza, bolesna historia, którą tworzyli ludzie godni wdzięcznej pamięci.

Część druga książki nosi tytuł „Miłość na ławie oskarżonych”, we wszystkich aspektach miłości z jaką zetknęła się sędzia, która przez piętnaście lat, przed rokiem 1990, orzekała w wydziałach cywilnym i rodzinnym Sądu Powiatowego w Bielsku-Białej. To pierwszy w Polsce cykl wspomnień sędziów, gdy na sali rozpraw nie mieli oni przed sobą komunistów i złodziei, gdy salę rozpraw opuszczali nie zwycięzcy i pokonani, ale poranieni niełatwym życiem ludzie.

Część trzecia książki, to zdjęcia instalacji poetyckich Anny Godlewskiej - Metalovestory Amz cyklu „Trzy zorze”, znanej bielskiej autorki prac wykonywanych w metalu, uhonorowanej nagrodą specjalną im. profesora Tadeusza Malińskiego na konkursie NanoArt w Paryżu w 2019 r.

Osoby zainteresowane zakupem prosimy o kontakt telefoniczny: 723876862

 

© Copyright 2019 Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia

Search